Отделът за възрастни заема по-голямата част от библиотеката и обслужва читателите-ученици след 8 клас и възрастни. Обслужването на читателите от 2006 г. се извършва по електронен път с програмата на автоматизирана библиотечна система АБ. Литературата е разположена в няколко групи – обществено-политическа литература, естествени науки, приложни науки, художествена литература, разпределена по националности, история, география и спорт. На свободен достъп е и голям брой литература на руски и други езици. Поддържат се кътове и витрини по повод събития, годишнини и чествания. Системата от каталози е добре развита – азбучен, систематичен, заглавен.
Разполага с читалня с 8 места и с 4 компютъра за читатели. Има добре разработена система от картотеки - актуална, краеведска, на бележити дати и събития, литературоведска. Притежава богат фонд от общи и специални енциклопедии, речници, справочници, библиографии и периодика. Годишно се извършват над 200 библиотечни, библиографски и информационни справки на ученици, студенти, специалисти, граждани и гости на града. Разпространяват се библиотечно - библиографски знания сред учениците от всички училища в града. Предлага се и междубиблиотечно заемане предимно от НБ „Иван Вазов” – Пловдив.
През 2009 г. библиотеката кандидатства и бе одобрена по Програмата „Глоб@лни библиотеки – България”. От 2010 г. населението и гостите на града имат безплатен интернет достъп и могат да ползват компютрите за образователни и информационни нужди. Организират се и се провеждат също курсове и индивидуални обучения за начална компютърна грамотност, като се обхваща голям диапазон потребители – работещи, безработни, пенсионери. Те се обучават предимно за ползването на интернет – електронна поща, скайп, социални мрежи, търсене на здравна, правна, социална, туристическа и др. информация, е-правителство, както и свободни работни места в различни сайтове.
Последните години от живота на библиотеката са наситени с много културни събития. Дълги години тя беше облагодетелствана от факта, че в курортния ни град идваха много известни автори на творчески отдих в Дома на писателите. Те бяха наши чести гости и правехме с тях редовно срещи с хисарската общественост. Дора Габе, Младен Исаев, Асен Босев, Надя Кехлибарева, Елисавета Багряна, Павел Вежинов, Валери Петров, Евтим Евтимов, Радой Ралин, Светлозар Игов и много други са оставили завинаги своите впечатления и автографи в нашата уникална летописна книга. Сега продължава традицията за организиране на срещи с гостуващи писатели, журналисти, творци, историци на разнообразни теми. Организират се и се провеждат литературни конкурси, както и беседи по повод годишнини на автори и книги. Уреждат се тематични изложби по повод празници от националния календар и годишнини, свързани с бележити автори и събития. Организират се срещи с местни автори по повод издаване на новите им книги – Борислав Ганчев, Атанас Кънчев, Евгения Хука-Вълкова, Теодор Кочев и др.
Към отдела има създаден литературен клуб „Извор”, клуб по краезнание и клуб по фотография.