Среща с писателката Бета Наур с децата от ДГ "Пинокио" - 26.04.2023 г.
Ученици от 1 - 4 кл. на ОУ "Васил Левски" по проект за изнесено обучение в детския отдел на библиотеката - 24.04.2023 г.
Запознаване на ученици от 7 кл. на ОУ "Васил Левски" с фонда на библиотеката и справочния апарат - 28.03.2023 г.
Детският отдел на библиотеката се помещава в отделна просторна и светла зала. Разполага със самостоятелна читалня и с богат справочен фонд от общи и детски енциклопедии, речници и справочници. Базата позволява да се провеждат най-различни културни мероприятия за деца и възрастни – срещи с писатели, литературни четения, игри, състезания и др.
Особено активна е дейността на детския отдел в последните години. В града има три детски градини, едно средно общообразователно училище и две основни училища, с които детският отдел работи много активно. Учителите редовно провеждат интегрираните си уроци с учениците, ползвайки базата и ресурсите на детския отдел. Традиция станаха културно-масовите изяви от рода на: часове на приказката за децата от детските градини с мултимедийни презентации; ритуал за приемане на първокласниците за читатели на детския отдел; литературни игри-състезания; литературни дискотеки; срещи на децата с детски писатели и представяне на новите им книжки – Борислав Ганчев (Борко Бърборко), Бета Наур (Бета Бърбета) и др. Наситена с изяви е и Седмицата на детската книга, която традиционно се провежда в началото на месец април – срещи с писатели, конкурси, изложби, литературни четения, презентации на приказки и др. Към детския отдел функционира и клуб „Приятели на книгата”. Организират се и се провеждат различни конкурси: за стихове, разкази, есета; за изработване на сурвачки; за изработване на мартеници; за рисуване на великденски яйца; за детски рисунки. Правят се изложби на рисунки и на илюстрации към детските книжки на местните автори. Нова форма са литературните маршрути (напр. ”По стъпките на Иван Вазов в Хисар”).
Компютрите по Програма „Глоб@лни библиотеки – България” изиграха ключова роля за завръщането на детския интерес към библиотеката и за привличането на нови читатели. Децата и учениците се организират през свободното си време да търсят допълнителна и интересна информация, да гледат филми, да слушат музика, прожектират се филми и се провеждат беседи за вредата от цигарите, алкохола и наркотиците и последиците от тяхната употреба. Изработват се диплянки и листовки. Отделът се посещава и от ученици от гостуващи „зелени училища”. През последните години практика стана и оказването на съдействие от еколозите на община Хисаря при провеждането на различни занимания, свързани с местните и глобални екологични проблеми. Ползотворно е сътрудничеството между детския отдел и Местната комисия за борба с противообществените прояви при малолетни и непълнолетни, както и с Центъра за обществена подкрепа.