Скъпи ученици, лято е, ваканция е и е време за игри, но не забравяйте, че времето бързо тече, а имате цели списъци с книги за четене за следващия клас. В библиотеката сме набавили всички необходими книги в достатъчно екземпляри, така че заповядайте! Учениците от 3 клас на
г-жа Терзиева и г-жа Пановска вече си взеха книжки за 4 клас. Чакаме и вас!
г-жа Терзиева и г-жа Пановска вече си взеха книжки за 4 клас. Чакаме и вас!
Малчуганите от ЦДГ "Чайка" - с. Старосел, водени от директорката Нина Ранова и учителките, имаха удоволствието да се срещнат с автора на много детски книжки, местния писател Борко Бърборко в детския отдел на библиотеката. Въпреки топлото време, те бяха послушни и с интерес слушаха интересните гатанки и стихчета на сладкодумния разказвач. Получиха като дарение за детската градина от новите книжки на Борко Бърборко. А всяко дете получи и по една "Молба на книжката", за да се научи, че книжките трябва да се пазят здрави и чисти, за да им бъдат приятелчета по пътя на знанието.
Много емоционално премина интерактивният урок по история на г-жа Минка Макавеева с ученици от 6 кл. на СУ "Христо Смирненски" - гр. Хисаря. Урокът беше на тема "Българското общество през XV - XVII век". За тази цел учениците бяха подготвили презентации и дефилираха с автентични национални облекла и носии от тези векове. Организираха и викторина с решаване на кръстословица от думи, характерни за този исторически период. Бяха подготвили и българска национална трапеза с традиционните хлябове, пити, сол и чубрица. Направиха се много снимки, а накрая доволните ученици и учителката им извиха кръшно българско хоро.
Днешният, последен ден от заниманията на децата в Лятна академия, направление "Млад библиотекар", премина под наслов "МИР! НЕ НА ВОЙНАТА! ЗА ЩАСТЛИВО ДЕТСТВО!". Децата се запознаха със значението на понятията мир, доброта, приятелство, свобода, родина от книгите и справочниците в библиотеката. Чуха стихотворения на български автори за мира, свободата и родината, както и на творби на деца по тази тема. Тяхната задача беше да нарисуват с цветни тебешири пред читалището рисунки, изобразяващи мира и щастливото детство. Всички деца работиха с огромен ентусиазъм и се справиха отлично. Имаше чудесни рисунки. Взаимно си благодарихме, пожелахме си приятна ваканция и до нови срещи следващото лято. А до тогава - да не забравят, че трябва редовно да четат книжки.
Децата от Лятна академия днес се занимаваха с рисуване. Борко Бърборко ги въведе в света на илюстрациите към книжките с приказки и им показа някои техники на рисуване. Даде им ценни съвети, които децата приложиха в своите рисунки. Много ентусиазирано работиха и се постараха. Като резултат се получиха доста сполучливи рисунки. Направихме изложба и най-добре представилите се получиха книжки за награди - Боркови гатанки и книжки за оцветяване.
Днес по направление "Млад библиотекар" децата от Лятна академия се запознаха с детското творчество на местния писател Борислав Ганчев (Борко Бърборко). Те разгледаха многобройните му книжки с приказки, басни, стихчета за природата, животните, растенията, празниците, професиите, училището и детските игри. Борко Бърборко им прочете някои свои творби, а децата се надпреварваха да отговарят на гатанките му. Имаше и много доброволци за четене.
С голям ентусиазъм и творческо вдъхновение приеха днешната си задача децата от направление "Млад библиотекар" към Лятна академия. Те разбраха, че и книгите имат душа и ги боли, когато се късат, драскат, зацапват и чуха "Молбата на книжката", написана за тях от Борко Бърборко. За да предпазват книжките от похабяване, децата трябваше да изработят по 2-3 книгоразделителя, с които да отбелязват страницата, до която са прочели книжката. Те използваха черни и цветни моливи и флумастери, предоставени от община Хисаря. Получиха се интересни и разнообразни рисунки. Децата си оставиха по един книгоразделител за себе си, за да си отбелязват в книжките за домашен прочит, а другите ги оставиха в библиотеката, за да се раздават и на другите деца.
През втория ден от Лятна академия децата се потопиха в умното царство на Хитър Петър и Настрадин Ходжа и във фантастичния свят на Лили Чудото от едноименната поредица романи на автора Книстер. Не липсваха и доброволци при четенето. Този път обстановката беше приятна и прохладна в градинката пред читалището, а децата бяха посетени дори от жената на Хитър Петър.
И тази година бяха открити заниманията в Лятна академия за деца в града ни по направлението „Млад библиотекар”. В първия ден учениците се запознаха с библиотеката и възможностите, които предлага детският отдел. Четоха се приказки, направи се списък на любими книги за четене, игра се на ролева игра „Кой съм аз?”. 20 деца ще посещават библиотеката 6 пъти в рамките на 2 седмици и ще бъдат изненадани с приятни развлечения и интересни занимания.
Среща с писателката Бета Наур с децата от ДГ "Пинокио" - 26.04.2023 г.
Ученици от 1 - 4 кл. на ОУ "Васил Левски" по проект за изнесено обучение в детския отдел на библиотеката - 24.04.2023 г.
Запознаване на ученици от 7 кл. на ОУ "Васил Левски" с фонда на библиотеката и справочния апарат - 28.03.2023 г.
Детският отдел на библиотеката се помещава в отделна просторна и светла зала. Разполага със самостоятелна читалня и с богат справочен фонд от общи и детски енциклопедии, речници и справочници. Базата позволява да се провеждат най-различни културни мероприятия за деца и възрастни – срещи с писатели, литературни четения, игри, състезания и др.
Особено активна е дейността на детския отдел в последните години. В града има три детски градини, едно средно общообразователно училище и две основни училища, с които детският отдел работи много активно. Учителите редовно провеждат интегрираните си уроци с учениците, ползвайки базата и ресурсите на детския отдел. Традиция станаха културно-масовите изяви от рода на: часове на приказката за децата от детските градини с мултимедийни презентации; ритуал за приемане на първокласниците за читатели на детския отдел; литературни игри-състезания; литературни дискотеки; срещи на децата с детски писатели и представяне на новите им книжки – Борислав Ганчев (Борко Бърборко), Бета Наур (Бета Бърбета) и др. Наситена с изяви е и Седмицата на детската книга, която традиционно се провежда в началото на месец април – срещи с писатели, конкурси, изложби, литературни четения, презентации на приказки и др. Към детския отдел функционира и клуб „Приятели на книгата”. Организират се и се провеждат различни конкурси: за стихове, разкази, есета; за изработване на сурвачки; за изработване на мартеници; за рисуване на великденски яйца; за детски рисунки. Правят се изложби на рисунки и на илюстрации към детските книжки на местните автори. Нова форма са литературните маршрути (напр. ”По стъпките на Иван Вазов в Хисар”).
Компютрите по Програма „Глоб@лни библиотеки – България” изиграха ключова роля за завръщането на детския интерес към библиотеката и за привличането на нови читатели. Децата и учениците се организират през свободното си време да търсят допълнителна и интересна информация, да гледат филми, да слушат музика, прожектират се филми и се провеждат беседи за вредата от цигарите, алкохола и наркотиците и последиците от тяхната употреба. Изработват се диплянки и листовки. Отделът се посещава и от ученици от гостуващи „зелени училища”. През последните години практика стана и оказването на съдействие от еколозите на община Хисаря при провеждането на различни занимания, свързани с местните и глобални екологични проблеми. Ползотворно е сътрудничеството между детския отдел и Местната комисия за борба с противообществените прояви при малолетни и непълнолетни, както и с Центъра за обществена подкрепа.